Veolia
JYSK

Anjelský paradox. Veľa detí a úspechov, nedostatočná infraštruktúra

Autor: Jozef Cyprián

Portál Basket.sk priniesol veľký letný seriál o práci v mládežníckych kluboch na Slovensku. V tejto časti zamerali pozornosť na našu Young Angels Academy z Košíc.

Mládežnícka akadémia mladých „anjelok“ vznikla pred tromi rokmi ako požiadavka vtedajšieho extraligového suveréna Good Angels Košice na vytvorenie ucelenej mládežníckej pyramídy pod jednou strechou.

„O vybudovanie kvalitnej mládežníckej pyramídy sme sa snažili dlhodobo a v priebehu sedemnástich rokov sme skúšali zaradenie mládeže priamo po Good Angels, ale aj spoluprácu s inými klubmi. Vyvrcholilo to pred tromi rokmi rozhodnutím zriadiť samostatnú Akadémiu,“ vysvetlil pozadie vzniku YA Academy jej zakladateľ Daniel Jendrichovský.

Úspechy na všetkých frontoch

A tak vzniklo Občianske združenie Young Angels Academy. V Košiciach postupne vybudovali kompletnú štruktúru a výsledky ukazujú, že išlo o správne rozhodnutie.

„Pri získavaní dievčat so záujmom o basketbal nám výrazne pomáhali úspechy A-tímu Good Angels. Deti tu mali svoje vzory, ktoré bojovali s najlepšími klubmi Európy. Vznikala tak paradoxná situácia. Nielenže sme vyskladali kompletnú mládežnícku pyramídu, ale mali sme dokonca prebytok dievčat so záujmom o basketbal. V priebehu posledných dvoch sezón sme tak odohrali niekoľko súťaží hneď s dvoma družstvami. Skrz kvalitu sme boli nútení niektoré dievčatá ostaršovať a hrali tak v staršej lige, ako by diktoval ich vek. Výsledkom je skutočnosť, že v minulej sezóne pôsobilo v našich najvyšších súťažiach až desať družstiev,“ vyzdvihol šírku a hĺbku žlto-modrej základne generálny manažér Young Angels.

Všetkých desať tímov Akadémie sa pritom dostalo do záverečných turnajov sezóny. Tímy ročníkov 2006, 2007 a 2008 získali majstrovské tituly, pričom ročníky 2007 a 2008 nenašli počas celej sezóny premožiteľa. Zo starších kategórií zaujalo finále juniorskej ligy, ktoré prinieslo vzájomné meranie výberov Young Angels do 17 a 19 rokov.

„Sedemnástka mala pritom hrať túto ligu iba na získavanie skúseností. Napokon však dievčatá podľahli svojim starším kolegyniam trikrát iba o tri body a takéto vyrovnané bolo aj finále. Mrzieť nás môže iba kadetská súťaž, v ktorej nám ušlo zlato pomedzi prsty. Na druhej strane sme tam získali striebro i bronz a ak by sme vsadili všetko na jeden najsilnejší výber, tak by to mohol byť ďalší titul,“ upozornil D. Jendrichovský.

Najhorším umiestnením družstiev Young Angels bolo tretie miesto v starších žiačkach. „Som pritom presvedčený o tom, že aj v tejto kategórii máme veľký potenciál a ročník 2004 ešte ukáže svoje možnosti.“

Detí veľa, tréningových plôch málo

Pod hlavičkou Young Angels Academy pôsobí okolo 220 detí, o ktoré sa odborne stará 6 plne profesionálnych trénerov a ďalších 7 trénerov s druhým civilným zamestnaním.

„V tomto smere môžeme konkurovať aj veľkým akadémiám v Poľsku a v Maďarsku. V čom však zaostávame, to je infraštruktúra,“ povzdychol si Jendrichovský. „Využívame všetky dostupné ihriská, ale keďže sa musí hrať basketbal na palubovke s minimálnou dĺžkou 28 metrov, tak je to niekedy problém.“

Okrem domovskej Angels arény využíva Akadémia aj haly na Lokomotíve, Palackého, Lechkého a Bernolákovej.

„Verím, že to takto ostane aj tento rok, pretože spolu s prípravkami potrebujeme každý deň až štrnásť tréningových jednotiek a nie je jednoduché zabezpečiť toľko priestoru v halách. Aj preto sme s napätím očakávali, ako to dopadne s Angels Arénou. Bez nej by sme museli určite znižovať počty detí,“ poznamenal šéf Young Angels. Ani dohoda o zachovaní status quo však neznamená dokonalé naplnenie žlto-modrého mládežníckeho kolosu. „Máme napríklad dve kadetské družstvá po dvadsať dievčat a takýto vysoký počet sa už momentálne ukazuje ako neriešiteľný problém. Tréneri teda budú musieť zúžiť tieto výbery na pätnástky. Mrzí nás to, pretože vyradiť budeme musieť aj talentované deti. Bohužiaľ ich však už nemáme ako „obslúžiť“.

O vstup do Young Angels Academy by sa veľmi radi uchádzali aj chlapci. Práve infraštruktúrne limity však vytvárajú priestor iba pre dievčatá.

„Záujem detí by určite bol, ale neviem si predstaviť, kam by sme ich dali. Košice trpia akútnym nedostatkom tréningových plôch a mládežnícka pyramída chlapcov je v tomto smere rozdelená do viacerých klubov. Neviem si predstaviť, kde by tí chlapci trénovali, ak by v tomto meste existovala taká kompletná pyramída, akú máme v Young Angels. Môj syn pôsobí v RIM Basket a viem teda veľmi dobre, aké náročné to majú s hľadaním tréningových priestorov,“ zamyslel sa Jendrichovský.

Jednotný systém uľahčuje prechod

Pri vzniku Akadémie prijali v košickom klube jednotnú filozofiu. Či už teda ide o najmenšie prípravkárky, alebo juniorky, „Anjelky“ sa snažia hrať basketbal založený na rovnakých princípoch.

„Keď sme začínali pred tromi rokmi, tak Radko Dvorščák a Peter Jankovič vytvorili základnú metodiku, ktorú každý rok mierne upravujeme v súlade s trendami. Základ je ale rovnaký a preto nemáme problém presúvať hráčky medzi družstvami. Vsádzame na jednotnú metodiku a jednotliví tréneri si len ladia svoje systémy. Základom je však agresivita a tlak vyvíjaný na súpera,“ vysvetlil D. Jendrichovský.

Ako však ďalej pridal, zatiaľ čo na Slovensku sú tímy Young Angels v tomto smere úspešné, na medzinárodnej scéne stále zaostávajú fyzicky a silovo. „Domáca konkurencia nás nenúti urobiť krok naviac a aj preto sa snažíme o hru na európskej úrovni.“

Jedinou možnosťou na zrovnanie kroku so špičkovými európskymi klubmi je merať si s nimi sily a zároveň zvýšiť tréningové úsilie.

„V každej kategórii trénujeme päťkrát do týždňa, menšie kategórie tri až štyrikrát. Zaviedli sme povinné tréningy atletického a gymnastického zamerania pod dohľadom špecializovaných trénerov. Rozvoj pohybovej kultúry je tak zameraný na rozvoj rýchlosti, dynamiky a sily. V kategóriách 2007 a 2008 sa to prejavovalo tak, ako keby tie deti hrali basketbal už tri či štyri roky,“ pochvaľuje si Jendrichovský efekt zavedeného systému.

Mládež sa financuje ľahšie ako profesionálky

Rozvetvená štruktúra basketbalovej Akadémie so sebou samozrejme prináša vysoké požiadavky na financovanie. Rozpočet mládežníckej pyramídy Young Angels predstavuje až 300 000 eur. S takouto sumou si musia vystačiť aj niektoré extraligové kluby.

„Prečo je to tak veľa? Odpoveď je jednoduchá. Až tri naše družstvá pôsobia v európskych súťažiach. To je spojené s výdavkami na cestu a účastnícke poplatky. K tomu si pripočítajte platy trinástich trénerov a nájmy za haly. S výnimkou Bernolákovej totiž všade platíme nájom,“ vysvetlil Daniel Jendrichovský, ktorý ocenil zaradenie Akadémie do podpory mesta Košice. Z mestskej kasy totiž dostávajú „Anjelky“ príspevok 50 000 eur, čo im pomáha znižovať tlak na fungovanie mládeže.

Mesto sa najnovšie snažilo vyjsť Young Angels v ústrety aj z pohľadu zotrvania v Angels aréne, no v tomto smere ide iba o oddialenie časovanej bomby. Staručičká hala potrebuje rozsiahlu rekonštrukciu a tá by mala prísť o rok. Kde budú hrať Košičanky potom?

„Áno, ten problém príde a bude ešte väčší,“ uvedomuje si hlava Young Angels Academy. „Bliká nám svetlo na konci tunela v podobe vybudovania multifunkčnej haly s troma tréningovými plochami. To by pomohlo veľmi výrazne, ale zatiaľ sa o nej iba hovorí. Pokiaľ tu taká hala nebude, tak bude situácia zlá. Ak by odštartovala v máji budúceho roka rekonštrukcia Angels arény, tak prídeme minimálne na rok o kľúčové športovisko. Súčasné provizórne riešenie teda nerieši problém, pre ktorý sme sa rozhodli skončiť s Good Angels. Stále ide len o látanie – plátanie.“

Z predaja hráčok nezbohatnú

Keď už bola reč o vykrývaní rozpočtu, tak v tomto smere registrujú v Košiciach zaujímavý paradox. Peniaze na mládež sa im zháňajú ľahšie, ako peniaze pre A-tím.

Pri množstve šikovných basketbalistiek, ktoré v metropole východu vyrastá, sa dá z pohľadu budúcnosti kalkulovať aj so záujmom zahraničných klubov o hráčky Akadémie. V klube registrovali už teraz vážny záujem o zisk pivotky Denisy Blanárovej, ktorej zabránilo v prestupe iba zranenie. V tomto prípade však neplatí futbalová rovnica: predaj úspešných hráčov = plná klubová kasa.

„Peniaze vynaložené na mládež sa klubu nikdy nevrátia. S výnimkou futbalu tu totiž nemáme šport, ktorý by dokázal produkovať peniaze z predaja mladých športovcov. A to aj napriek tomu, že FIBA prijala isté opatrenia, ktoré chránia kluby pred odchodom mladých hráčok do 23 rokov do zahraničia bez odstupného. Tieto pravidlá na druhej strane zabíjajú akékoľvek možnosti presunu týchto detí. Veľa talentov tak ostáva „nevyužitých“, pretože nevedia prestúpiť do ambicióznejšieho klubu. Platí totiž postup, že sa najprv musia dohodnúť kluby a okrem toho je potrebné zaplatiť poplatok 3000 švajčiarskych frankov. Tie putujú do mládežníckeho fondu FIBA. Zabránilo sa tak množstvu prestupov a na trhu je dnes prebytok hráčok. Nie je totiž veľa klubov, ktoré dokážu platiť mladé hráčky. Z USA totiž chŕlia kvantum basketbalistiek, ktoré sa dajú získať bez takýchto poplatkov,“ poodhalil pozadie trhu s mladými hráčkami Daniel Jendrichovský.

Podčiarknuté a spočítané, cieľom Akadémie nemôže byť očakávanie zisku z predaja mladých hráčok. „To určite nie. Našou snahou je hlavne vychovať budúce reprezentantky, pretože v tomto smere máme na Slovensku čo doháňať. Potrebujeme nasledovníčky Bálintovej, Jurčenkovej, Hruščákovej či Janoščíkovej, ktoré mohli byť po doplnení o Američanky kvalitným tímom na európskej scéne. Peniaze sa nám teda môžu vrátiť iba tak, že si opäť vychováme hráčky schopné hrať európske poháre.“

Európske straty a zisky

Ani prípadný úspech na medzinárodnej scéne však neurobí klub finančne bezstarostným. Tím Young Angels Academy do 18 rokov získal tento rok historický triumf v Európskej dievčenskej basketbalovej lige EGBL, no okrem radosti a medailí si domov nepriniesol prakticky nič.

„Pod dojmom futbalových peňazí vzniká dojem, že sa dá zarobiť aj v európskych basketbalových pohároch. To je však omyl. My sa totiž na účasť v pohároch skladáme a za víťazstvo nedostávate nič. Dokonca aj v ženskej Eurolige ide o zanedbateľné peniaze, veď napríklad štvrťfinalista dostáva tisíc eur. Naša snaha po účinkovaní v pohároch teda neplynie zo snahy zarobiť. Cieľom je medzinárodná konfrontácia, ktorá posúva mladé hráčky napred,“ uzavrel šéf Young Angels Academy Daniel Jendrichovský.

 
 
Fakturačné údaje

YOUNG ANGELS ACADEMY, o.z.
Sídlo: Werferova 3, 040 11 Košice

IČO: 503 920 69
DIČ: 2120342070

Peňažný ústav: Tatrabanka a.s.
IBAN: SK05 1100 0000 0029 4102 7028
SWIFT: TATRSKBX

Transparentný bankový účet

bankové spojenie:
Slovenská sporiteľňa, a.s.

IBAN: SK 51 0900 0000 0051 3666 9005

Kontaktné osoby

Hana Jendrichovská
štatutárny orgán občianskeho združenia
E-mail: info@youngangels.sk

Tel./sekretariát: 055 2850020 kl. 242